MINIMALIZM, ZERO WASTE

131. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE cz. 3 – PREZENTY

Liczy się dobra intencja, a nie darowany przedmiot. Osoba przyjmująca prezent ma obowiązek ucieszyć się i podziękować, ale nie ma obowiązku trzymania w domu nieudanego prezentu (może go po Świętach sprzedać lub przekazać dalej). Osoba obdarowująca nie powinna mieć poczucia winy, jeżeli prezent okaże się nieudany.

Nie używamy nowego papieru prezentowego. Prezenty pakujemy ,,w nic” (zgodnie ze złotą zasadą ,,najlepsze opakowanie to to, którego nie ma„) lub w wielokrotnego użytku woreczki, ewentualnie w używany papier. Znakomitym rozwiązaniem jest furoshiki, czyli chusta tradycyjnie używana w Japonii do owijania i pakowania różnych przedmiotów. Prezenty opakowane w naturalne materiały wyglądają pięknie i szlachetnie pod choinką i skłaniają do ciekawych rozmów w rodzinnym gronie. Możemy się obdarowywać na dwa sposoby – materialnie i niematerialnie:

NIEMATERIALNIE: możemy zaoferować (w formie certyfikatu, kuponów lub biletów) swój czas, wiedzę i umiejętności lub miłe doświadczenia i atrakcje:

 • wejściówki do zoo, kina, teatru, muzeum, parku tematycznego, na basen, e-subskrypcję ulubionego czasopisma
 • naprawę czegoś starego lub lekcje czegoś nowego, profesjonalną ekspertyzę, udział w warsztatach (np. zero waste, odpowiedzialnej mody) lub kursach (udzielania pierwszej pomocy, szkoła przetrwania).
 • kupony na masaż, obiad w restauracji, wizyty w lodziarni, kręgielni
 • gotowanie, opiekę nad dzieckiem, sprzątanie, wizytę w spa lub u kosmetyczki, koszenie trawnika, wspólne spacery, ognisko
 • swój czas albo kupony na nienarzekanie i opowiadanie dowcipów

MATERIALNIE: prezenty mogą być tym, o czym dana osoba napisała w liście do Mikołaja (co daje gwarancję trafionego prezentu). Mogą to też być prezenty zrobione samodzielnie lub niosące przekaz o zero waste:

 • zapakowane w piękny słoik wielokrotnego użytku upominki jadalne: własnoręcznie zrobione słodycze i ciasteczka, mix kaszy, przypraw i fasoli do zrobienia pysznej rozgrzewającej zupy, miksy do zrobienia grzańca, konfitury, mieszanki ziołowych herbat, bakalie i orzechy w czekoladzie, miód.
 • rośliny w glinianych doniczkach
 • zdrowe i pachnące świece zrobione z pszczelego lub roślinnego wosku, a nie z ropopochodnej parafiny (to bardzo uniwersalny i luksusowy prezent!)
 • rzeczy vintage (czyli po prostu używane) np. gry planszowe, książki
 • własnoręcznie uszyte lub wydziergane skarpetki, szale, czapki, zabawki
 • ekologiczne kosmetyki w szklanych, metalowych, tekturowych lub drewnianych pojemnikach
 • niezwykłe, bo własnej roboty produkty z dołączonym prostym przepisem (by obdarowana osoba mogła następną porcję zrobić sama): peeling z kawy lub soli, balsam do ust, perfumy w kremie, dezodorant, pastę do zębów, suchy szampon, puder matujący, proszki do prania i do zmywarki.
 • przedmioty ułatwiające ograniczanie powstawanie odpadów, trwałe, piękne i wielokrotnego użytku: butelki, kubki, termosy, pojemniki na lunch, składane sztućce, torby, woreczki, kosmetyki w formie stałej kostki (szampon, balsam, wspaniałe mydło), woskowijki do zabezpieczania żywności, płócienne chusteczki do nosa, drewniane szczotki i grzebienie.
 • książki o zero waste, niemarnowaniu, minimalizmie, zmianach klimatu:

Na zdjęciach widać wspaniałe, pozbawione plastiku i jednorazowości prezenty, którymi zostałam obdarowana – są to wzorcowe przykłady ducha zero waste:

Kubek z diabłem i drzewko szczęścia dostałam od przyjaciółki z PSZW. Kubek jest z giveboxa, w moim ulubionym kolorze, jest idealny do picia yerba mate!

Woreczek i gumkę do włosów (woskowijkę do kompletu wyłudziłam) dostałam od kochanych harcerek-zerowasterek z drużyny ,,Bojkot”. To rzeczy własnoręcznie zrobione!

Dezodorant, balsam, proszek do prania i wacik do demakijażu dostałam od zerowasterów z Wałcza. Zaniemówiłam ze szczęścia i satysfakcji, bo to rzeczy zrobione wg przepisów z warsztatów, które prowadziłam tam w maju! Wacik jest tak piękny i misterny, że wisi na mojej choince!

PS Tegoroczne świąteczne porady i pomysły podzieliłam na dotyczące: porządków, tradycji, gotowania i prezentów.