HIGIENA, URODA

47. SZAMPON

45626296_380927272448164_5848557980299034624_o

• Na naszym drogeryjnym rynku prawie nie ma środków do pielęgnacji włosów w szklanych lub w wielorazowych opakowaniach, że nie wspomnę o możliwości kupowania (uzupełniania) do własnego pojemnika. Szampony opakowane w szkło można kupić jedynie w małych manufakturach (np. Trawiaste , Magda Prószyńska-Całkiem Lubię Chwasty). Szampony i mydła do włosów w kostce często mają taką recepturę, że owszem, można je zjeść, ale nie można rozczesać włosów.

• A nam się marzą sklepy sprzedające normalne szampony i odżywki, do wielorazowych opakowań, w przystępnej cenie, o składzie, który spełnia nasze zdrowotne i etyczne wymagania. Na przykład w wielkich butlach z kranikiem, tak żeby każdy sobie nałożył, ile potrzebuje, a nie tyle, ile mu narzuci producent.

• Czekając na te bezśmieciowe drogerie dzielimy się  szczodrze wiedzą o każdym nowym produkcie i metodzie (patrz Ekologika). Trudno jednak o gładkie i błyszczące włosy, gdy się je myje mydłem, sodą i octem, glinką, ziołami, samą wodą i masażem etc. A to dlatego, że każde włosy mają inną historię (farbowania, osłabienia spowodowane chorobą), a te długie i gęste trudno rozczesać. Nie pozostaje nam nic innego, jak testować, aż trafimy na swój ideał. Najlepiej mają osoby o krótkich włosach, bo mogą korzystać po prostu z dobrego mydła – polecam Aleppo. Idiotycznie zapakowany suchy szampon można zastąpić lepszą metoda – skrobią. Warto choć raz w życiu spróbować najbardziej zerowasterskiej metody, czyli ‚no shampoo‚: mycia włosy tylko wodą i masażem. Stosowałam to przez 3 miesiące i włosy wyglądały wspaniale!

•  Ja swój ideał – szampon polskiej firmy Shaushka – znalazłam po długich poszukiwaniach i bardzo go sobie cenię i polecam, bo nie było łatwo. Polecam, bo to szampon – marzenie: nie dość, że włosy wyglądają pięknie (a traktuję je jako główną ozdobę), to mogę zrezygnować z odżywki (minimalizm i zero waste), a za wszystkim stoi ajurweda (zdrowie). A co najważniejsze, kupując go nie zwiększam śladu węglowego i wspieram lokalną gospodarkę 🙂

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

1 myśl w temacie “47. SZAMPON”

Możliwość komentowania jest wyłączona.