ZERO WASTE

0. REWOLUCJA ZERO WASTE

Czym zero waste jest: Zero waste kwestia priorytetów. Zero waste to myślenie i prewencja. To zapobieganie powstawaniu niepotrzebnych odpadów, zwłaszcza tych najbardziej szkodliwych – jednorazowych tworzyw sztucznych.

Do czego zero waste dąży: Celem jest zmniejszanie zanieczyszczenia plastikiem oraz nakłonienie producentów do odpowiedzialnego korzystania z tworzyw syntetycznych, do zaprzestania stosowania greenwashingu wobec konsumentów i do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

Czym zero waste nie jest: Zero waste nie polega tylko na kupowaniu na wagę i do własnych opakowań, ale na robieniu co się da, żeby nasze śmieciowe zakupy nie były narzędziem opresji wobec środowiska, krajów i ludzi o trudnej sytuacji materialnej, przyszłych pokoleń, bezbronnych zwierząt. Zero waste nie polega też na byciu idealnym, bo to nudne 

Zapraszamy, dołącz do akcji Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste:

Z WŁASNYM KUBKIEM Każdego roku, na całym świecie zużywa się kilka miliardów jednorazowych kubków. To odpad trudny do poddania recyklingowi, więc z każdą kawą w papierowym lub styropianowym kubku rośnie góra odpadów. Chcemy przekonać konsumentów i kawiarnie, że jednorazowe = niemodne i zachęcić do korzystania z kubków i naczyń wielorazowego użytku. Dodaj lokal przyjazny inicjatywie do mapy, niech inni też się dowiedzą, dokąd można pójść na kawę #zwłasnymkubkiem (lista lokali). O Sanepidzie i kwestii legalności tutaj.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

BOOMERANG BAGS POLSKA  Skuteczna metoda edukacji proekologicznej i zmiany przyzwyczajeń kupujących. Do sklepów i biur wstawiane są pojemniki na torby wielorazowe dla tych klientów, którzy zapomnieli przynieść swoje. Klient przy następnych zakupach odnosi pożyczoną torbę, najczęściej z kilkoma niepotrzebnymi, które znalazł w domu. Torby wielorazowe, zamiast zalegać na dnie szuflad, krążą jak bumerangi, dzięki czemu nie ma potrzeby kupować nowych! Sieć bumerangów szerzy się w całej Polsce!  

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

REPAIR CAFE i RightToRepair  Kawiarenki naprawcze to miejsca gdzie za darmo naprawimy uszkodzone rzeczy lub zasięgniemy porady zaproszonych fachowców, czy naprawa jest możliwa, a wszystko w sąsiedzkiej atmosferze przy kawie i kawałku ciasta. Pomimo wysiłków producentów, nadal istnieje alternatywa dla wyrzucenia danej rzeczy i zastąpienia jej nową. Forsowany obecnie model produkcji i konsumpcji ma daleko idące konsekwencje dla zasobów, środowiska naturalnego i przyszłych pokoleń. Rozwiązaniem, które proponujemy, jest REDESIGN: jeżeli jakiś produkt nie nadaje się do recyklingu lub z jakiegoś powodu ,,wycieka” z obiegu albo nie daje się go ograniczyć, to powinien zostać przeprojektowany (przykładem są kapsułki z kawą).

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

MOBILNY GIVEBOX  Daj przedmiotom, których już nie potrzebujesz, drugie życie. Zorganizuj w pracy, kawiarni lub innym ulubionym miejscu zgrabny mobilny givebox.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

HELLO WIELO  Ogólnopolska akcja edukacyjna na temat pieluch wielorazowych, w trosce o środowisko, zdrowie dzieci i portfele rodziców. Weźcie udział w darmowych warsztatach, które organizujemy w całej Polsce i przekonajcie się, że pieluchy wielorazowe to zdrowa, ekologiczna i wygodna alternatywa jednorazówek!

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

PROUD TO REFASHION Kampania odczarowująca zakupy second hand, promująca odpowiedzialne zakupy oraz wiedzę o dramatycznie szkodliwym wpływie branży modowej na środowisko

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

TARGI ZERO WASTE  Impreza cykliczna, wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych ograniczeniem odpadów do minimum

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

KIERUNEK ZERO WASTE  W trosce o środowisko, zdrowie i portfele zachęcamy do wpisywania na prywatnych tablicach w mediach społecznościowych – z hasztagiem #kierunekzerowaste – prostych wyliczeń dotyczących rocznych oszczędności związanych z życiem w duchu zero waste.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

pasek black

1 myśl w temacie “0. REWOLUCJA ZERO WASTE”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.