Zero waste się robi, a nie o nim gada – dołącz do akcji Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste:
Z WŁASNYM KUBKIEM
Każdego roku, na całym świecie zużywa się kilka miliardów jednorazowych kubków. To odpad trudny do poddania recyklingowi, więc z każdą kawą w papierowym lub styropianowym kubku rośnie góra odpadów. Celem akcji jest zwiększanie świadomości klientów i właścicieli kawiarni, w zakresie wpływu używania jednorazowych kubków i opakowań na środowisko oraz kształtowanie takich postaw i nawyków, które przyczynią się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Chcemy przekonać konsumentów i kawiarnie, że jednorazowe = niemodne i zachęcić do korzystania z kubków i naczyń wielorazowego użytku. Dodaj lokal przyjazny inicjatywie do mapy, niech inni też się dowiedzą, dokąd można pójść na kawę #zwłasnymkubkiem (lista lokali). O Sanepidzie i kwestii legalności tutaj.
BOOMERANG BAGS POLSKA
Naszą ideą jest ograniczanie ilości plastikowych toreb w obiegu poprzez utworzenie punktów wymiany toreb wielorazowych w punktach handlowych, biurach, bibliotekach. Dzięki temu, każdy ma możliwość pożyczenia takiej torby – bez opłat, lub podzielenia się swoimi nadmiarowymi, nieużywanymi torbami wielorazowymi. Korzyści są podwójne – nasze niewykorzystane zasoby służą innym, a do środowiska trafia mniej toreb jednorazowego użytku. To też skuteczna metoda edukacji proekologicznej i zmiany przyzwyczajeń kupujących. Torby wielorazowe, zamiast zalegać na dnie szuflad, krążą jak bumerangi, dzięki czemu nie ma potrzeby kupować nowych, a sieć punktów szerzy się w całej Polsce!
KAWIARENKA NAPRAWCZA
Kawiarenki naprawcze to miejsca gdzie za darmo naprawimy uszkodzone rzeczy lub zasięgniemy porady zaproszonych fachowców, czy naprawa jest możliwa, a wszystko w sąsiedzkiej atmosferze przy kawie i kawałku ciasta.
Codziennie kupujemy produkty zaprojektowane tak, by szybko się zepsuły, a naprawy są kosztowne lub problematyczne. Cenę za to płacimy nie tylko my, ale także planeta. Coraz częściej kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, decydujemy się na wymianę na nowy zamiast podjąć się naprawy. Kawiarenka naprawcza, to inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problem zbyt szybkiego i bezrefleksyjnego wyrzucania, często porządnych sprzętów, które mogą służyć swoim użytkownikom przez długie lata. Podczas wydarzenia wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów i nauczyć się jak wykonać podstawowe naprawy w domu.
Promujemy zmiany systemowe w ramach ruchu Prawo Do Naprawy (#RightToRepair). Rozwiązanie, które proponujemy producentom to REDESIGN: jeżeli jakiś produkt nie nadaje się do recyklingu lub z jakiegoś powodu ,,wycieka” z obiegu albo nie daje się go ograniczyć, to powinien zostać przeprojektowany (przykładem są kapsułki z kawą).
MOBILNY GIVEBOX
Daj przedmiotom, których już nie potrzebujesz, drugie życie. Zorganizuj w pracy, kawiarni lub innym ulubionym miejscu zgrabny mobilny givebox i w prosty sposób daj rzeczom drugie życie. To odpowiedź na zalewającą świat nadprodukcję i ogromne zużycie zasobów przyrody oraz zachęta do tego, by to, czego nie potrzebujemy, ale jest nadal w dobrym stanie – oddać innym.
HELLO WIELO
Ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz pieluchowania wielorazowego to cykl bezpłatnych spotkań oraz warsztatów. Korzystanie z pieluch wielorazowych jest coraz bardziej popularne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także zdrowotnych. Szkodliwość plastiku i tworzyw sztucznych wykorzystywanych w produkcji pieluch jednorazowych jest już powszechnie znana – dlatego im mniej dziecko ma z tym styczności tym lepiej. A rozsądne korzystanie z pieluch wielorazowych pozwala na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i zdecydowaną redukcję niekorzystnych dla środowiska i bardzo trudnych do ponownej obróbki odpadów. Jednorazowa pielucha rozkłada się na wysypisku 400-500 lat i stanowi źródło ponad 100 rodzajów wirusów oraz niezliczonej ilości toksycznych bakterii, które zanieczyszczają glebę. Przekonajcie się, że pieluchy wielorazowe to zdrowa, ekologiczna i wygodna alternatywa dla toksycznych jednorazówek!
PROUD TO REFASHION
Kampania odczarowująca zakupy second hand, promująca odpowiedzialną modę oraz wiedzę o dramatycznie szkodliwym wpływie branży ‘fast fashion’ na środowisko.
TARGI ZERO WASTE
Celem jest edukacja, promocja i upowszechnianie towarów i usług, umożliwiających redukcję wytwarzania odpadów. #targizerowaste to całodniowe panele dyskusyjne i wykłady, warsztaty, konkursy, zbiórka elektroodpadów, a przede wszystkim wyjątkowi wystawcy, którzy oferują produkty i usługi zaprojektowane w duchu zero waste. Wstęp wolny! Poniżej szczegóły najbliższych imprez w Poznaniu i Warszawie:
KIERUNEK ZERO WASTE
W trosce o środowisko, zdrowie i portfele zachęcamy do wpisywania na prywatnych tablicach w mediach społecznościowych – z hasztagiem #kierunekzerowaste – prostych wyliczeń dotyczących rocznych oszczędności związanych z życiem w duchu zero waste.
KAUCJA WRACA
Domagamy się wprowadzenia w Polsce obowiązkowego systemu kaucyjnego na opakowania po napojach: zarówno dla jednorazowych z tworzyw sztucznych, metalu i szkła, jak i dla zwrotnych opakowań szklanych i plastikowych. To sprawdzone rozwiązanie, dające gwarancję na zrównoważoną konsumpcję, ochronę środowiska oraz zrealizowanie zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych, czyli przekazania do powtórnego wykorzystania i recyklingu wymaganej ilości zużytych opakowań. Podpisz petycję!
Domagamy się wprowadzenia w Polsce obowiązkowego systemu kaucyjnego na opakowania po napojach: zarówno dla jednorazowych z tworzyw sztucznych, metalu i szkła, jak i dla zwrotnych opakowań szklanych i plastikowych. To sprawdzone rozwiązanie, dające gwarancję na zrównoważoną konsumpcję, ochronę środowiska oraz zrealizowanie zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych, czyli przekazania do powtórnego wykorzystania i recyklingu wymaganej ilości zużytych opakowań. Podpisz petycję!



Musisz się zalogować aby dodać komentarz.