ZERO WASTE

127. NAUKA O KLIMACIE

Znacie ,,Feynmana wykłady o fizyce„? ,,Nauka o klimacie” jest równie wspaniała. Czyta się ją, jakby się piło krystalicznie czystą wodę i z taką samą łatwością chłonie wiedzę o najważniejszym temacie naszych czasów – globalnym ociepleniu. Po jej przeczytaniu nie pomylicie go z efektem cieplarnianym, za to zaczniecie żałować, że nie poszliście na fizykę atmosfery.

Nie wiem co prawda, czy podobna pozycja istnieje w jakimś kraju, ale jestem pewna, że jesteśmy szczęściarzami, że mamy naukowców, którzy tak klarownie, przystępnie, wciągająco i poruszająco potrafią pisać podręczniki. Być może zdążymy doprowadzić do tego, że w szkołach będzie taki przedmiot, ale nie ma na co czekać – tę książkę trzeba kupić (zapożyczyć się, ale kupić) nie czekając na nic. Nie w wersji elektronicznej – co zazwyczaj robimy jako zerowasterzy, ale papierowej (jeśli książki nie ma już w księgarniach, to się nie martwcie – trwa dodruk). Ją trzeba mieć wciąż pod ręką, na stole, żeby móc wertować, sprawdzać, wracać, podkreślać i pisać na marginesach, pokazywać znajomym, nawet (na chwilę) pożyczać. Czytać na nowo. Dawać w prezencie lub polecać osobom, które cierpią na dezinformację. Używać do walki z osobami, które zawodowo zaprzeczają faktom naukowym (bardzo porządnie wydana, nie rozsypie się):

Autorami są fizycy z UW i twórcy znakomitego portalu Nauka o klimacie: Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz. Ktoś celnie zauważył, że Marcin Popkiewicz nie powinien wychodzić ze studia TVN24, tylko nieustannie opowiadać o tym, dlaczego klimat się zmienia i co się w związku z tym dzieje i dziać będzie. Tutaj jest wywiad podcast, a tu pisze o wpływie plastiku na klimat – polecam.

A tu inne książki z biblioteczki zero waste.