ZERO WASTE

128. ODWAŻNIK – sklep zero waste

Chyba oszaleję ze szczęścia: mam blisko domu sklep zero waste Odważnik! Moja ukochana Praga Północ (ul. Namysłowska 6c) doczekała się miejsca, gdzie jest nie tylko jedzenie na wagę, ale też naturalne kosmetyki, akcesoria zero waste, mobliny givebox, torby bumerangi, czyli prawie wszystko czego potrzebujesz, by zapobiegać powstawaniu niepotrzebnych odpadów!

To piękna nazwa – Odważnik. Odważ sobie tyle, ile potrzebujesz. Odważ się być klientem z przyszłości 🙂

Wizyta w takim sklepie natychmiast uspokaja: nie ma wrzaskliwych reklam, napisów, jaskrawych kolorów, brokatów i idiotycznych przerośniętych opakowań. A co najprzyjemniejsze – nie szeleści tu żadna folia. Jesteś tylko ty i produkty: kasze, ryże, płatki, makarony, fasole, przyprawy, herbaty, mąki, suszone owoce, orzechy, pestki.

W sklepach zero waste masz kontrolę nad zakupami: widzisz produkt, a nie opakowanie. Kupujesz tylko tyle, ile potrzebujesz, a nie tyle, ile zdecydował producent. A jeśli przyjdziesz z własnym opakowaniem, dostaniesz 5% rabatu!

W sklepie widać rękę dobrego architekta: nie ma tu żadnych zbędnych mebli i przedmiotów, nic nie odwraca uwagi od starannie dobranego towaru. Półki są jasne, większość mebli zrobiono z oszlifowanych skrzyń na jabłka i ogromnych drewnianych szpul.

Bardzo się cieszę, że znalazło się też miejsce dla dwóch akcji mojego ukochanego Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste: Mobilnego Giveboxa i Toreb Bumerangów, a na witrynie wymieniono zasady postępowania zero waste, łącznie z naszym ukochanym ,,Repair – naprawiaj”! To miejsce ma potencjał!

Pięknie prezentują się akcesoria (szczotki, woskowijki, metalowe słomki, maszynki do golenia z żyletkami, kubki), kosmetyki i produkty do sprzątania), ułożone na szpulach i w koszykach. Jak będę chciała komuś kupić prezent z zerowastowym przesłaniem, to mam już upatrzone kilka rzeczy.

Wstyd przyznać, ale od ,,pierwszego wejścia” poczułam się, jak u siebie w domu i strasznie się szarogęsiłam, gadałam z klientami, a z ust nie schodził mi uśmiech. Na zdjęciach udało się uchwycić wyraz twarzy zerowastera, któremu pod domem otworzył się sklep bez opakowań 🙂

Ada, właścicielka Odważnika, zapisuje życzenia klientów, więc mam nadzieję, że lada moment pojawią się składniki do samodzielnego robienia produktów do prania i sprzątania, czyli boraks, soda, węglan sodu, nadwęglan sodu i kwasek cytrynowy. I wtedy naprawdę oszaleję ze szczęścia!