MINIMALIZM, SPRZĄTANIE, ZERO WASTE

129. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE cz. 1 – PORZĄDKI

To, co jest nam zbędne, dla kogoś innego będzie skarbem.

Świąteczne sprzątanie połączmy z przejrzeniem zgromadzonych w domu rzeczy. Odłóżmy na bok te nieużywane, nielubiane lub zdublowane. Niepotrzebne przedmioty możemy sprzedać, wymienić, oddać, naprawić, przerobić, a w ostateczności odpowiedzialnie zutylizować.

Minimalizm jest dobry dla zdrowia, portfela i środowiska.

Po takiej czystce w naszych domach pojawi się więcej miejsca na to, co naprawdę ważne: na nas samych, na światło, przestrzeń i powietrze. Od nowego roku starajmy się mieć w domu tylko to, czego naprawdę używamy, co lubimy i co nam się podoba. A za rok, robiąc świąteczne porządki, będziemy sami sobie wdzięczni, bo takie odgracone mieszkanie łatwiej, szybciej i przyjemniej się sprząta, a to czego nie ma, nie wymaga odkurzania, mycia, przesuwania i serwisowania.

Szkodliwe produkty konwencjonalnej chemii gospodarczej zastąpmy naturalnymi, niedrogimi, bezpiecznymi i skutecznymi środkami czystości.

Zacznijmy od octu, kwasku, mydła i sody, ale w nowym roku róbmy błyskawiczne proszki do prania i do zmywarki. Będziemy zdrowsi i bogatsi, a to, co z naszej kanalizacji trafi do rzek, nie rozpuści rybom łusek. Przyjemniej się też sprząta porządnym i pięknym sprzętem, więc zamiast jednorazowych ręczników papierowych i śmierdzących stęchlizną plastikowych gąbek, używaj ściereczek i porządnych szczotek.

  • Uniwersalny płyn czyszczący: Kup najzwyklejszy 10% ocet spirytusowy w szklanej butelce i dokręć do niego końcówkę spryskiwacza (gwint jest standardowy, więc pasuje prawie każda od poprzednio używanych produktów). Ocet możesz rozcieńczyć (1 porcja octu, 2 porcje wody). Używaj m.in. do mycia szyb, luster, blatów kuchennych, zlewu, lodówki, mycia i odkażania całej łazienki. Jeśli przeszkadza ci zapach octu, to pociesz się, że szybko wywietrzeje, za to nie jest toksyczny.
  • Odkamieniacz: do czajnika wsyp 1-2 łyżki kwasku cytrynowego, zalej do pełna wodą i zagotuj. Po 15 minutach jeszcze gorącą wodę z kwaskiem wlej do sedesu lub odpływu wanny i zlewu. Po 15-20 minutach spłucz.
  • Środek do szorowania: zwilżoną powierzchnię umywalki, wanny i sedesu posyp sodą oczyszczoną i wyszoruj (jeżeli brud ciężko schodzi, dodaj mydła lub płynu do naczyń).

PS Tegoroczne świąteczne porady i pomysły podzieliłam na dotyczące: porządków, tradycji, prezentów i gotowania.