MINIMALIZM, ZERO WASTE

130. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE cz. 2 – TRADYCJE

Oddzielmy prawdziwe tradycje, od tych wykreowanych przez działy marketingu. Prawdziwe zawsze pełne są ukrytych i ważnych znaczeń i z pewnością nie polegają na kupowaniu czegokolwiek. Wróćmy do podstaw, zastosujmy strategię prostoty, spokoju i umiaru.

W tym roku życzenia wyślijmy mailem. Jeżeli koniecznie musimy pocztą, to chociaż użyjmy kartek i kopert z recyklingu. Ale czy naprawdę musimy? Życzenia wysłane mailem są tak samo pełne miłości, możemy nawet dołączyć zdjęcie lub świąteczny filmik!

Użyjmy tylko tych ozdób, które już mamy. Nie dokupujmy w tym roku nowych światełek, bombek, łańcuchów. Jeżeli mamy za dużo ozdób – sprzedajmy je. Jeżeli koniecznie musimy kupić – kupmy używane. Zróbmy za to jadalne dekoracje: pierniczki, stajenkę z piernika, pomarańcze nadziane goździkami, girlandy z popcornu, orzechy, suszone owoce, gałązki.

Pewnie trudno będzie całkiem zrezygnować z choinki, zwłaszcza, gdy w domu jest dziecko. Ale może tym razem kupmy ukorzenioną w doniczce, tak żeby można ją było wiosną przesadzić do ziemi. Albo ozdóbmy świątecznie drzewko w ogrodzie. Albo wybierzmy najbrzydszą choinkę, taką która inaczej się zmarnuje, bo nikt jej nie będzie chciał kupić. Albo mniejszą niż zwykle. Koniecznie dowiedzmy się, co zrobić ze zużytą choinką po Świętach.

A może to już czas na wersję prawdziwie bezodpadową: ułożoną ze światełek bezpośrednio na ścianie, narysowaną na oknie, udrapowaną z materiału, zrobioną z deseczek, skrzynek, z książek. Może ozdobimy roślinę doniczkową, którą już mamy w domu?

Jak się nie uda, nie przejmujmy się – za rok będzie lepiej. Ja próbowałam przebrać za choinkę Adelę (naszego fikusa) i przez krótką chwilę wydawało się, że rodzina ten pomysł zaakceptowała. Skończyło się na tym, że mamy … trzy choinki: dużą Adelę, średnią z gałązek i małą z drewna. To postęp – rok temu rodzina na pewno nie zaakceptowałaby fikusa obwieszonego światełkami…

PS Tegoroczne świąteczne porady i pomysły podzieliłam na dotyczące: porządków, tradycji, gotowania i prezentów.