Zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przed zero waste!
• Wybieramy najlepszego lekarza i stosujemy się do jego poleceń. Przy niegroźnych dolegliwościach, mówimy mu jednak, jakie leki już mamy w domowej apteczce i że wolimy je wykorzystać – to zapobiega kupowaniu nowych, o identycznym działaniu.
• Wiemy, co zrobić z przeterminowanymi lekami i opakowaniami po lekach – muszą trafić do specjalnych pojemników.
• Przy kompletowaniu domowej apteczki preferujemy leki w opakowaniu z jednorodnego materiału (szkło, metal, plastik, papier), a unikamy blistrów typu plastik+aluminium oraz nadmiernych opakowań.
• Nie kupujemy gotowych apteczek – lepiej mieć niewielką, ale za to znaną, bo własnoręcznie przygotowaną i dostosowaną do naszych potrzeb. Dotyczy to również apteczek samochodowych. Koniecznie naklejmy tam numery alarmowe i nasz adres – w stresie zapomina się o rzeczach oczywistych.
• Z przyjemnością obserwujemy pozytywny wpływ życia ZW na nasze zdrowie. Prostsze, ale zdrowsze i pełne witamin, a nie toksyn jedzenie, to sposób zapobiegania wielu chorobom. Wyeliminowanie szkodliwych kosmetyków i chemii gospodarczej, to również znakomita prewencja.
• Znamy się na domowych sposobach przynoszenia ulgi: woda z solą do płukania gardła, okłady z sody na opuchliznę po szczepieniu, imbir na chorobę lokomocyjną, kąpiel z płatków owsianych na podrażnienia skóry, zioła etc.
• Najczęściej jak to możliwe przypominamy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczymy się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), używać defibrylatora (AED), tamować krwotoki, unikać wystąpienia szoku pourazowego, zabezpieczyć urazy kręgosłupa.
• Dzieci również powinny umieć zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo, a przynajmniej wiedzieć, pod jaki numer zadzwonić, by wezwać pogotowie. Na pewno udzielania pierwszej pomocy uczy harcerstwo, być może szkoła. Poziom mistrzowski prezentuje w tej dziedzinie Grom Combat Kids , tutaj zobaczyć można, co potrafią dzieci po szkoleniu na obozie – pamiętają, że najważniejsze jest własne bezpieczeństwo.
Na zdjęciach m.in.: tabletki w plastikowych buteleczkach, a nie w indywidualnych opakowaniach; maść w metalowej, a nie plastikowej tubce; krople w szklanej buteleczce; pastylki do ssania w blistrach z aluminium; plastry do przycinania, a nie pakowane pojedynczo. Metalowa piersiówka napełniona do połowy wodą i trzymana z zamrażalniku to znakomity zimny okład (trzeba ją tylko owinąć chustką).
UWAGA: nie jest to cała zawartość apteczki, ale przykłady opakowań i pomysłów.
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.