DIY

142. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE – cz. 1/5: PORZĄDKI

Co dla jednego jest śmieciem, dla drugiego jest skarbem!

ODGRACANIE DOMU

Niewiarygodne, jak wiele nieużywanych rzeczy mamy poupychane w szafach, półkach i szufladach. Cierpimy na nadmiar przedmiotów i niedobór przestrzeni. Odgracone mieszkanie łatwiej, szybciej i przyjemniej się sprząta, bo to czego nie ma, nie wymaga odkurzania, mycia, przesuwania i serwisowania! Robi się miejsce na nas i na świąteczny nastrój. A więc:

  • Zróbmy przegląd nagromadzonych w domu niepotrzebnych ubrań i sprzętów.
  • Zostawmy tylko to, czego naprawdę używamy, co lubimy i co nam się podoba.
  • Odłóżmy na bok rzeczy nieużywane, nielubiane lub zdublowane.
  • Niepotrzebnym przedmiotom możemy dać drugie życie: sprzedać, wymienić, oddać, wystawić na ,,Uwaga śmieciarka jedzie” *), naprawić, przerobić, a w ostateczności odpowiedzialnie zutylizować.
  • Dając przykład, możemy tę wartość przekazać dzieciom.

Wszystko to pozwala to uniknąć produkcji nowych rzeczy, a tym samym marnowania surowców i energii, potrzebnych na ich wytworzenie. I o to chodzi!

*) Uwaga, śmieciarka jedzie! to inicjatywa, której misją jest ratowanie rzeczy przed śmietnikiem. Zrzesza ponad 270 lokalnych grup na Facebooku. Społeczność to ponad 750 tys. ludzi, którzy oddają sobie rzeczy, by nie skończyły na wysypisku. Niektóre okazy, to prawdziwe używane perły designu.

SPRZĄTANIE Róbmy to tanio, zdrowo i prosto:

  • Używajmy wielorazowych ściereczek i trwałych szczotek, zamiast jednorazowych ręczników i plastikowych zmywaków.
  • Szkodliwe produkty konwencjonalnej chemii gospodarczej zastąpmy naturalnymi, niedrogimi, bezpiecznymi i skutecznymi środkami czystości. Zacznijmy od środków jednoskładnikowych: octu, kwasku, mydła i sody. Następnie róbmy proszki do prania i do zmywarki (aż 2-3 składniki – łatwiejsze od zrobienia jajecznicy). Oto sprawdzone przepisy:

Odkamieniacz

Do czajnika wsyp 1-2 łyżki kwasku cytrynowego, zalej do pełna wodą i zagotuj. Po 15 minutach jeszcze gorącą wodę z kwaskiem wlej do sedesu lub odpływu wanny i zlewu. Po 15-20 minutach spłucz. Używaj również do odkamieniania ekspresu do kawy, pralki, zmywarki etc.

Środek do szorowania

Zwilżoną powierzchnię umywalki, wanny i sedesu posyp sodą oczyszczoną i wyszoruj (jeżeli brud ciężko schodzi, dodaj mydła lub płynu do naczyń). Możesz też zrobić ekologiczny ,,CIF„. Soda to ulubiony produkt zerowasterów na całym świecie!

Uniwersalny płyn czyszczący

Ocet spirytusowy rozcieńczony pół na pół z wodą. Używaj m.in. do mycia szyb, luster, blatów kuchennych, zlewu, lodówki, mycia i odkażania całej łazienki. Jeśli przeszkadza ci zapach octu, to pociesz się, że szybko wywietrzeje, za to nie jest toksyczny.

cdn.

PS Tu znajdziecie świetny PORADNIK ŚWIĄTECZNY Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste: