ZERO WASTE

143. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE – cz. 2/5: TRADYCJE

Jak stworzyć magię świąt bez kupowania grających kartek, brokatowych dekoracji i kolejnych bombek, światełek i choinek.

ilustracja: Bloutouf (www.bloutouf.fr)
  • Oddzielmy prawdziwe tradycje, od tych wykreowanych przez działy marketingu. Te prawdziwe zawsze pełne są ukrytych i ważnych znaczeń i z pewnością nie polegają na kupowaniu czegokolwiek. Nie chodzi w nich o rzeczy, ale o wartości, które można przekazywać i wzmacniać.
  • Tradycje i rytuały mogą i powinny być bardzo proste, jak tata robiący świąteczne śniadanie, pieczenie pierniczków z mamą czy ubieranie choinki z rodzeństwem. Pamiętajmy, że tradycje i rytuały mogą się zmieniać i dostosowywać do zmian w życiu. Możemy też tworzyć nowe. Ja robię to w duchu rewolucji zero waste – zmiany dzieją się powoli, ale jak już się zagnieżdżą, to porządnie.

Wróćmy do prostoty, umiaru i spokoju. Wróćmy do podstaw:

ŻYCZENIA

Wyślijmy je mailem lub zadzwońmy, zamiast wysyłać kartki. Życzenia wysłane mailem są tak samo pełne miłości, możemy nawet dołączyć zdjęcie lub świąteczny filmik. Jeżeli koniecznie musimy je kupić (może jednak nie?), wybierzmy kartki i koperty z recyklingu. Zanim wyrzucisz kopertę, użyj ponownie, np. zrób notes na podkładce z klipsem.

DEKORACJE

Użyjmy tylko tych ozdób, które już mamy. Nie dokupujmy w tym roku nowych światełek, bombek, łańcuchów. Jeżeli mamy za dużo ozdób – sprzedajmy je. Jeżeli koniecznie musimy kupić – kupmy używane. Zróbmy za to jadalne dekoracje: pierniczki, stajenkę z piernika, pomarańcze nadziane goździkami, girlandy z popcornu, orzechy, suszone owoce, gałązki, ozdoby zewnętrzne z zamrożonych roślin.

CHOINKA

Pewnie trudno będzie całkiem zrezygnować z choinki, zwłaszcza, gdy w domu jest dziecko. Ale może tym razem kupmy ukorzenioną w doniczce, tak żeby można ją było wiosną przesadzić do ziemi. Albo ozdóbmy świątecznie drzewko w ogrodzie. Albo wybierzmy najbrzydszą choinkę, taką która inaczej się zmarnuje, bo nikt jej nie będzie chciał kupić. Albo mniejszą niż zwykle. Koniecznie dowiedzmy się, co zrobić ze zużytą choinką po świętach (może jest gdzieś zbiórka). A może to już czas na wersję prawdziwie bezodpadową: ułożoną ze światełek bezpośrednio na ścianie, narysowaną na oknie, udrapowaną z materiału, zrobioną z deseczek, skrzynek, z książek. Może ozdobimy roślinę doniczkową, którą już mamy w domu?

cdn.

PS Tu znajdziecie świetny PORADNIK ŚWIĄTECZNY Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste