ZERO WASTE

144. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE – cz. 3/5: ZAKUPY

Jak kupić tylko to, czego naprawdę potrzebujemy

Dzieci lepiej zostawić w domu i nie zabierać na świąteczne zakupy 😉

Nasza planeta nie jest w stanie wytrzymać naszego konsumpcjonizmu. To jest czas na to, by przemyśleć, dlaczego i jak robimy zakupy. Wszyscy musimy zmniejszyć ilość rzeczy, które kupujemy.

JAK UNIKAĆ JEDNORAZOWEGO PLASTIKU I NADMIERNIE OPAKOWANYCH PRODUKTÓW

,,Najlepsze opakowanie to takie, które nigdy nie powstało” – mawiają zerowasterzy. Na zakupy weźmy listę zakupów oraz własne opakowania: torby, woreczki, pojemniki lub słoiki. Postarajmy się jak najwięcej produktów kupić do nich, a jeśli się nie uda, to wybierzmy te w opakowaniu ze szkła, metalu lub papieru. Zwróćmy uwagę, jak trudno jest o produkty bez plastikowych opakowań. I choć nie chcemy toksycznego plastiku w naszych domach, ciałach i oceanach, to często nie mamy wyboru.

GDZIE ROBIĆ ZAKUPY

Unikajmy marketów spożywczych, za to głosujmy swoimi portfelami na takie sklepy, w jakich chcemy robić zakupy. Przygotujmy listę sklepów zero waste, kooperatyw spożywczych i bazarków. Kupimy tam zdrowe produkty wyhodowane i wyprodukowane z poszanowaniem środowiska. Kupimy je tylko w takiej ilości, jakiej potrzebujemy, a nie tyle, ile zapakował producent. Spotkamy ludzi, którzy też uważają, że lepsza jest wigilia skromniejsza, ale za to zgodna z potrzebami etycznymi.

cdn.

PS Tu znajdziecie świetny PORADNIK ŚWIĄTECZNY Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste: