ZERO WASTE

146. ŚWIĄTECZNE ZERO WASTE – cz. 5/5: PREZENTY

Liczy się dobra intencja, a nie darowany przedmiot.

CO ZROBIĆ Z NIEUDANYM PREZENTEM?

Osoba przyjmująca prezent ma obowiązek ucieszyć się i podziękować, ale nie ma obowiązku trzymania w domu nieudanego prezentu (może go po świętach sprzedać lub przekazać dalej). Osoba obdarowująca nie powinna mieć poczucia winy, jeżeli prezent okaże się nieudany.

JAK OPAKOWAĆ PREZENT W DUCHU NIEWYTWARZANIA ODPADÓW?

Nie używamy nowego papieru prezentowego. Prezenty pakujemy ,,w nic” (,,najlepsze opakowanie to to, którego nie ma”) lub gazetę, mapę, w używany papier. Dowiedz się, jak zapakować prezenty bez użycia taśmy, wykorzystaj ponownie sznurek, wełnę i wstążki. Wybieraj wielokrotnego użytku opakowania, torby i woreczki na prezenty. Znakomitym rozwiązaniem jest furoshiki, czyli chusta tradycyjnie używana w Japonii do owijania i pakowania różnych przedmiotów. Prezenty opakowane w naturalne materiały wyglądają pięknie i szlachetnie pod choinką i skłaniają do ciekawych rozmów w rodzinnym gronie.

POMYSŁY NA PREZENTY MATERIALNE I NIEMATERIALNE. Nadszedł czas, aby przemyśleć, co tak naprawdę dajemy. Zamiast na przedmiotach, skupmy się na tworzeniu uczuć, wspomnień i doświadczeń.

NIEMATERIALNIE: możemy zaoferować (w formie certyfikatu, kuponów lub biletów):

swój czas, wiedzę i umiejętności lub miłe doświadczenia i atrakcje: wejściówki do zoo, kina, teatru, muzeum, parku tematycznego, na basen, e-subskrypcję ulubionego czasopisma naprawę czegoś starego lub lekcje czegoś nowego, profesjonalną ekspertyzę, udział w warsztatach (np. zero waste, odpowiedzialnej mody) lub kursach (udzielania pierwszej pomocy, szkoła przetrwania), kupony na masaż, obiad w restauracji, wizyty w lodziarni, kręgielni gotowanie, opiekę nad dzieckiem, sprzątanie, wizytę w spa lub u kosmetyczki, koszenie trawnika, wspólne spacery, ognisko, swój czas albo kupony na nienarzekanie i opowiadanie dowcipów.

MATERIALNIE: prezenty mogą być tym, o czym dana osoba napisała w liście do Mikołaja (co daje gwarancję trafionego prezentu). Mogą to też być prezenty zrobione samodzielnie lub niosące przekaz o zero waste:

  • zapakowane w piękny słoik wielokrotnego użytku upominki jadalne: własnoręcznie zrobione słodycze i ciasteczka, mix kaszy, przypraw i fasoli do zrobienia pysznej rozgrzewającej zupy, miksy do zrobienia grzańca, konfitury, mieszanki ziołowych herbat, bakalie i orzechy w czekoladzie, miód.
  • zdrowe i pachnące świece zrobione z pszczelego lub roślinnego wosku, a nie z ropopochodnej parafiny (to bardzo uniwersalny i luksusowy prezent!)
  • rzeczy vintage (czyli po prostu używane) np. gry planszowe, książki
  • własnoręcznie uszyte lub wydziergane skarpetki, szale, czapki, zabawki
  • ekologiczne kosmetyki w szklanych, metalowych, tekturowych lub drewnianych pojemnikach
  • niezwykłe, bo własnej roboty produkty z dołączonym prostym przepisem (by obdarowana osoba mogła następną porcję zrobić sama): peeling z kawy lub soli, balsam do ust, perfumy w kremie, dezodorant, pastę do zębów, suchy szampon, puder matujący, proszki do prania i do zmywarki.
  • przedmioty ułatwiające ograniczanie powstawanie odpadów, trwałe, piękne i wielokrotnego użytku: butelki, kubki, termosy, pojemniki na lunch, składane sztućce, torby, woreczki, kosmetyki w formie stałej kostki (szampon, balsam, wspaniałe mydło), woskowijki do zabezpieczania żywności, płócienne chusteczki do nosa, drewniane szczotki i grzebienie.
  • książki o zero waste, niemarnowaniu, minimalizmie.

PS Tu znajdziecie świetny PORADNIK ŚWIĄTECZNY Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste: