WARSZTATY – kontakt

PRAKTYCZNY PRZEWODNIK PO ZERO WASTE

⇒» malgorzata@geca.pl

Celem warsztatów jest dostarczenie wiedzy oraz praktycznych umiejętności i narzędzi do prowadzenia życia w stylu zero waste. Uczestnicy dowiedzą się, jak w prosty sposób ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia śmieci. Jak z łatwo dostępnych produktów zrobić puder, balsam do ust, dezodorant, proszek do prania i do szorowania. Jak wyeliminować z mieszkania toksyczną chemię i zastąpić ją tanimi, naturalnymi i zdrowymi środkami. Jak zamienić to, co jednorazowe, na to, co wielokrotnego użytku.

Zachęcam do zapoznania się z poniższymi propozycjami tematów i wskazanie interesujących zagadnień teoretycznych lub praktycznych. Warsztaty mogą być tak ogólne lub tak szczegółowe, jak sobie Państwo życzycie. Mogą być tylko pokazem, ale mogą być również zajęciami praktycznymi, z których każdy z uczestników wyjdzie z własnoręcznie wykonanymi produktami.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

MODUŁ 1: TEORIA

  • Krótka prelekcja o ruchu zero waste. Na czym polega prewencja powstawania niepotrzebnych odpadów. Wpływ zanieczyszczenia plastikiem na zdrowie i środowisko.

MODUŁ 2: PRAKTYCZNE PORADY

  • SKLEP: jak się przygotować, gdzie robić zakupy bez opakowań, jak być świadomym konsumentem podejmującym mądre i oszczędne decyzje zakupowe.

  • KUCHNIA: jak przechowywać, pakować i przygotowywać żywność, żeby jej nie marnować.

  • ŁAZIENKA: jak z łatwo dostępnych składników zrobić produkty higieniczno-kosmetyczne (puder, balsam do ust, suchy szampon, dezodorant, peeling, pastę do zębów) oraz jak zastąpić kilkanaście produktów jednym, ale dobrym mydłem.

  • SPRZĄTANIE: jak usunąć z mieszkania szkodliwe produkty do sprzątania i zastąpić ją niedrogimi i naturalnymi środkami czystości.

  • STYL ŻYCIA: jak w prosty sposób ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia odpadów (na mieście, w podróży, w domu, w pracy, w szkole).

MODUŁ 3: KURS

Uczestnicy własnoręcznie wykonają produkty chemii gospodarczej lub/oraz produkty higieniczno-kosmetyczne (np. proszki do prania i do zmywarki,  uniwersalny płyn do czyszczenia, dezodoranty, puder i suchy szamponpastę do zębów, woskowijkę etc).

*prowadząca:
Małgorzata Gęca, współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Praktyk i ekspert, zawodowo zajmuje się propagowaniem idei zero waste: życia, działania i myślenia w ten sposób. Zainspirowana przez Beę Johnson, autorkę Zero Waste Home, dzieli się praktyczną wiedzą o tym, jak poruszać się w świecie, w którym jest mniej rzeczy, a więcej szczęścia, zdrowia, czasu i oszczędności. Z pasją propaguje ograniczanie powstawania niepotrzebnych odpadów. Z wykształcenia polonistka, z wyznania zerowasterka. Autorka bloga Vademecum Zero Waste, na którym dzieli się sekretami, wspomnieniami i poradami opartymi na doświadczeniu. Podaje dziesiątki sposobików na zrównoważone życie: od pakowania śniadania bez plastiku do robienia proszku do prania. Nawet najbardziej zajęci mogą je wprowadzić.

pasek black